Üzüm Türleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Üzüm Türleri Nelerdir?

Üzüm türleri Anadolu'daki üzüm bağcılığının başlama tarihi milattan önce 5000 yılına kadar dayanmaktadır. Ülkemiz toprakları bağcılık açısından oldukça elverişlidir. Çünkü ekolojik koşullara sahip olmasından dolayı çok sayıda üzüm türleri yetiştirilmektedir. Bunlar sofra, kurutmalık ve şarap olmak üzere üç çeşit üzüm yetiştiriciliği bulunmaktadır. Bu ürünlerin kullanım oranları şöyledir. Yüzde otuzu sofralık yüzde yedisi kurutmalık ve yüzde üçü ise pestil pekmez sucuk ve şarap olarak değerlendirildiği bilinmektedir. Birçok üzüm türleri bulunan bu meyveyi aşağıda tek tek tanıyalım.

Pembe gemre üzümü türleri: Pembe gemre adındaki bu üzümün salkımları büyük üzümtürlerinden biridir. Bunların taneleri iri ve pembe renktedirler. Yarı uzun budanması gereken bir çeşit olarak verimi az olan türdendirler. Homojen olmalarından dolayı bunlarda yaprak alınması çok dikkatli bir şekilde olmalıdır. Bu tür üzümler Ege Bölgesinde Denizli, Ödemiş Bayındır ve Bergama'da yetiştiriciliği yapılmaktadır. Pembe gemre üzüm çeşidi erken hasılat verir ve ağaçta uzun bir süre bozulmadan kendini korur.

Süper çekirdeksiz üzüm türleri: Genellikle halk arasında en çok sevilen bu cinsidir. Sofra üzümü olarak bilinir. Salkımları iri ve taneleri çok sık görünümdedirler. Ayrıca sarımtırak bir renkte olup kısa hafif oval şekilleri vardır. Cinsinin en tatlı türlerindir. Diğer üzümlere nazaran daha erken olgunlaşırlar ve adından'da anlaşılacağı gibi çekirdeksizdirler. Temmuz ayı içerisinde olgunlaşıp toplanırlar.

Flame Seedless en güzel kırmızı üzüm türleri: Tadı şekerli denecek kadar tatlı yapısı ile bir o kadar kırmızı renkte ve normal büyüklükte salkımları bulunan üzüm türlerinden biridir. Yapısı diğer günlerden farklı olarak basık bir şekildedir. Az çekirdeği bulunur. Bu üzüm türü Ağustosun 2. Haftasında olgunlaşmaya başlar.

Cardinal üzümü: bu üzüm çeşidinin salkımlar oldukça büyük taneler ise silindirik bir şekildedir. Diğer üzüm çeşitlerine göre taneleri Daha seyrek ve kırmızı Mora çalan bir renktedir. Temmuzun 2. Haftasında olgunlaşır Ağustos ayının sonuna doğru biter.

Kendinden aromalı Hamburg misketi: Salkımları orta büyüklükte genel olarak büyüktürler. Bu üzümün taneler siyaha çalan koyu ve mor renktedir. Geneli çekirdekli olan üzüm çeşidinde en fazla üç tane çekirdek bulunur. En önemli özelliği ise çok sulu olmasıdır.

Samancı çekirdeksiz üzüm: Salkımları orta büyüklükte konik ve seyrektirler. Taneleri açık renkli ve iri olips şeklindedir. Bu üzüm türleri hepsi bir anda olgunlaştığı için hepsini birden toplamak gerekir.

Italia üzümü türleri: Ağaçtaki dalları birbirine yapışık denecek kadar sıklıkta olup taneleri açık sarı renkte ve çok fazla iri oval şekilleri vardır. Bu üzüm türünün en belirgin özelliği kokusuz ve misket aroması gibi az çekirdekli olmasıdır. Bunlar diğer ürünlere göre biraz daha geç olgunlaşırlar Eylül ayından itibaren yenmeye başlanır.

Kokusuz çok tatlı razakı üzümü

Bu üzüm türü Eylül ayından itibaren olgunlaşan ve hiç kokusu olmayan ancak bal tadında olan üzüm sarıya çalan yeşil bir renktedir. Ülkemizde yetişen en fazla Denizli, Aydın, İzmir'de yetişen ve aynı zamanda Yunanistan, Filistin, Mısır da yetişen üzüm türlerinden biridir.

Ege'nin lezzetli olan Bornova misketi

Bornova misketi Ege Bölgesi'nde yetişir. Haneler orta büyüklükte olup sarı ve yeşil olmak üzere iki çeşittirler.

Yeni piyasa merlot üzüm türleri: Bugün Fransa kökenlidir daha çok Fransa üzüm diyebiliriz Amerika'da son 25 yılda üretim yapılmaktadır. Yakut renkte ve yuvarlak şeklindeki yapısıyla daha çok siyaha yakın bir mavidir. Bu üzüm türleri genelde şarap için kullanılmaktadır sevmeyen bu çeşit üzüm daha çok yağışlı ve ılıman iklimlerde yetişmektedir.

Sultani çekirdeksiz üzüm çeşidi: Verimli oluşundan dolayı çok kısa sürede yetişen bir üzüm çeşididir. Salkımları orta büyüklükte sarı renkte ve çok tatlı ve gayet ince kabukludurlar.

Kuş üzümlü diye bilinen corinth üzümü: Çok küçük taneli orta büyüklükte olan bu üzüm üç ayrı renkte olup pembe, beyaz ve siyah renktedirler. Genelde siyah ağırlıklı renkte bir üzüm türüdür

Pamuk şeker aromalı üzüm cotton candy: bu üzümü yiyen herkesin pamuk şeker tadını aldığı söylenmektedir. Çok tatlı ve yumuşak olan bu üzüm ülkemizde yetişmemektedir. O yüzden bu üzüm hakkında fazla bilgi yoktur.

Üzüm Türleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üzüm Budama Nasıl Yapılır?

Üzüm Budama Nasıl Yapılır?

1 Adet Kuru Üzüm Kaç Kalori?

1 Adet Kuru Üzüm Kaç Kalori?

Hangi Bağda Üzüm Yetişmez

Hangi Bağda Üzüm Yetişmez

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Güncel

Kuru Üzüm Kalori Değeri

Kuru Üzüm Kalori Değeri

Güncel

Üzüm Hangi Bölgede Yetişir?

Üzüm Hangi Bölgede Yetişir?