Red Globe Üzüm Gereksinimleri
15 Mayıs 2024

Red Globe Üzüm Gereksinimleri

Red Globe Üzüm, Yapısı itibariyle açık renkli kırmızı habbeleri olan kaliteli bir üzümdür. Üretimi Ege Bölgesi, Marmara Bölgesi ve Akdeniz kıyılarında yapılmaktadır. Belirtmiş olduğum bölgelerin iklim yapısı, toprak tipi, güneşlenme süresi red globe üzüm için yeterli olmaktadır. Red globe üzüm diğer cins üzümlere göre salkım yapısı çok sık ve salkımları daha dolgundur. Bu üzümün salkım ağırlığı yaklaşık olarak 750-1000 gram aralığında değişmektedir. Sofralarda eksik olmayan bu üzüm üreticiler tarafından sadece sofralık üretilir. Kış aylarında tüketmek için kurutması yapılmaz. Diğer üzüm türleri gibi değildir.


Red globe üzüm toprak tipi oldukça önemlidir. Bu üzüm dikilmeden önce toprak türü araştırılmalıdır. Üzüm fidanlarının dikim için uygun olduğu toprak yeri seçilmeli ve o şekilde dikim yapılmalıdır. Toprak haricinde iklim koşulları ve fidanların bakı durumu da oldukça önemlidir. Fidanların yönü kuzeye bakmamalıdır. Red globe üzüm dikimi yapılan yerin hava sıcaklığı en az 10-12 derece arasında olmalıdır. Bu sıcaklığın altında olan iklim bölgelerinde bu üzüm türünün yetişmesi olanaksızdır. Red globe üzüm ağaçları oldukça sağlam yapıdadır. Bu üzüm fidanının kökleri toprak yapısı siyi olduğunda kökleri toprağa iyice tutunur ve sert kökleri sayesinde sürekli gelişme gösterir.

Red Globe Üzüm Yetişme Ortamı ve Toprak Özellikleri Nelerdir?

Red globe üzüm, toprak yapısının geçirgen olduğu bütün yerlerde yetişir. Humus bakımından zengin olan topraklar olsun olmasın yetişme alanı oldukça geniştir. Red globe üzüm toprağı yapısı itibariyle killi toprak olmadığı sürece toprağın vitamin ve mineral açısından fakir olmasında bile yetişme gerçekleşecektir. Bu üzüm türü dikimi yapılacağı yerin fidan aşamasında 3 metre kadar toprak altına fidanın gömülmüş olması üzümün köklerini sağlamlaştıracak ve su ihtiyacını en aza indirecektir.

Red globe üzüm bağ şeklinde oluşturulacaksa eğer sıralı şekilde dikimi yapılmalıdır. Fidanların gübreleme aşaması da gelişim açısından oldukça önemlidir. Düzenli olarak gübreleme yapılan red globe üzüm fidanlarının verimi iyi olacaktır. Bu hususta dikkat edilmesi gereken tek şey gübrelemenin zamanında yapılması ve uygun gübre seçimidir. Uygun gübreleme ilk bahar aylarında yapılır. Gübre seçimi ise zirai ilaç satılan yerlere danışılarak temin edilir. Red globe üzüm gelişimi için budama da oldukça önemlidir. Köklerin sağlam olması için ve verim alabilmek için budama yapılmalıdır.

Red Globe Üzüm Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üzüm Kaç Kalori?dir?

Üzüm Kaç Kalori?dir?

Popüler İçerikler

Üzüm Nerede Yetişir?

Üzüm Nerede Yetişir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bektaşi Üzümü Nerede Yetişir?

Bektaşi Üzümü Nerede Yetişir?

Kurt Üzümü Fidanı Türleri ve Özellikleri

Kurt Üzümü Fidanı Türleri ve Özellikleri

1 Adet Kuru Üzüm Kaç Kalori?

1 Adet Kuru Üzüm Kaç Kalori?

Üzüm Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üzüm Çekirdeği Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üzüm Pekmezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üzüm Pekmezi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?