Kuru Üzüm Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
05 Temmuz 2024

Kuru Üzüm Suyu Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kuru Üzüm Suyu

Kuru üzüm suyu, kan dolaşım sistemini olumlu yönde etkileyerek bu sistemin temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, bu temizleme işlemi sırasında karaciğerdeki biyokimyasal reaksiyonları da uyarmaktadır. Kuru üzüm suyunun bu kadar faydalı olmasının sebebi, kuru üzümden elde edilmesidir. Siyah kuru üzümün bilinen birçok faydası vardır ve bu nedenle kuru üzüm suyu da sağlığa oldukça yararlıdır. Kuru üzüm suyunun sağlığımıza iyi gelmesi için önerilen tedaviyi 4 gün aralıksız uygulamalısınız. Böylece sindirim sisteminiz düzenlenir ve yediklerinizi daha kolay sindirebilirsiniz.

Kuru Üzüm Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Her gün bir avuç kuru üzüm yemek sağlığa çok faydalıdır. Çünkü kuru üzüm, içerdiği doğal şeker (fruktoz) sayesinde vücudunuzun şekerini dengelemektedir.
  • Kuru üzüm, kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL'nin seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Böylece vücudunuzdaki bölgesel birikmelere neden olan kötü kolesterolden kurtulmuş olursunuz.
  • Kuru üzüm suyu, sindirim sistemine olumlu etkiler gösterir. Çünkü karaciğer enzimlerine ve bağırsakların çalışmasına etki ederek sindiriminizin dengelenmesini sağlar.
  • Kuru üzümler, bilinen en iyi doğal antioksidanlardan biridir. Dolayısıyla kuru üzümün bekletildiği suyu tüketmek de güçlü bir antioksidan özelliği göstermektedir. Hatta kuru üzümü suda bekletmek, içerdiği fazla şeker oranını düşürdüğü için karaciğere daha etkili bir şekilde etki eder. Şeker oranı düştüğünden karaciğerin çalışma hızını artırarak yorulmasına yol açmaz.
  • Kuru üzüm suyu, vücudumuzda bolca bulunan ve kolayca reaksiyona giren serbest radikallere karşı son derece etkili bir koruyucu özellik göstermektedir. Serbest radikallere karşı savunmada özellikle içeriğinde bol miktarda bulunan biyoflavonoidlerden dolayı etkili olmaktadır.
  • Kuru üzüm suyu, eskiden beri kalp ve karaciğer hastalıklarında kullanılmaktadır.
  • Vücutta biriken toksinlerin ve ağır metallerin atılımında böbrek ve karaciğer önemli rol oynar. Gün içerisinde aşırı yağlı yiyecekler yemek karaciğeri yorar ve çalışmasının aksamasına yol açar. Bu olumsuzlukların oluşmasını önlemek için detoksa ihtiyaç vardır. Detoksu, her ay günde bir kere olmak üzere dört gün art arda kuru üzüm suyu içerek yapabilirsiniz. Bu detoksu özellikle kendinizi yorgun hissettiğiniz ve sindirim sisteminizin yavaşladığı zamanlarda yapmanız önerilir. Böylece daha etkili bir sonuç alabilirsiniz.
  • Kuru üzüm suyu, midede oluşan asitlerden dolayı sindirimde meydana gelen aksaklıkları ortadan kaldırır. Ayrıca, tükettiğimiz besinlerin emilmesine yardımcı olur.

Kuru Üzüm Suyu Nasıl Yapılır?

İki bardak kaynayan suyun içerisine 150 gram kuru üzüm ekleyiniz. Hepsini birlikte yaklaşık 20 dakika kaynatın. Karışımı bir gece bekletmeniz gerekmektedir. Sabah karışımın suyunu süzüp elde ettiğiniz bu suyu tekrar ısıtın. İster sıcak ister soğuk olarak tüketebilirsiniz. Özellikle kahvaltıdan yarım saat önce aç karna tüketmeye özen gösteriniz.

Kuru üzüm suyunu her gün taze olarak bir gece önceden hazırlayınız. Yaklaşık 4 gün aralıksız kullanmayı ihmal etmeyiniz. Rica kuru üzüm suyu çıkarmak için üzüm seçerken özellikle parlak olmayan koyu renkli ve siyahları seçmeye özen gösteriniz. Çünkü bu parlaklıklar kimyasal maddeler etkisi ile sağlanmaktadır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Üzüm Kaç Kalori?dir?

Üzüm Kaç Kalori?dir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Kuru Üzüm Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Kuru Üzüm Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Üzüm Bağı Nasıl Kurulur?

Üzüm Bağı Nasıl Kurulur?

Bornova Misketi Nedir?

Bornova Misketi Nedir?

Üzüm Pestili Tarifi ve Malzemeleri

Üzüm Pestili Tarifi ve Malzemeleri

Üzüm Asması Üzün Asması Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Üzüm Asması Üzün Asması Toprağı Nasıl Olmalıdır?

Güncel

Goji Üzümü Nasıl Kullanılır?

Goji Üzümü Nasıl Kullanılır?